In memoriam Nagy Károly – Szomorú szívvel tudatjuk, elhunyt mindenki Karcsi bácsija
In memoriam
Nagy Károly
(1931-2019)
Az ész tudja, hogy aki egyszer megszületik, az el is távozik, a szív azonban hadakozik, a végsőkig kitart a földi lét mellett. Különösen nehéz szívvel vesszük tudomásul a halálhírt tavasszal, amikor a természet éledezik és minden új erőre kap.
Nagy Károlynak, mindenki Karcsi bácsijának elfogyott az ereje, és szeretett gyermekei gondoskodó, óvó kezei között 2019. március 27-én visszaadta lelkét teremtőjének.
Tarpán született, földműves család első gyermekeként. Iskoláit szülőfalujában kezdte, gimnáziumi tanulmányait Beregszászon és Nyíregyházán végezte. A kuláklistára került szülei miatt nem vették fel egyetemre. Matematika-kémia szakos tanári diplomáját Egerben, egyetemi oklevelét pedig Debrecenben, az egyetem bölcsésztudományi karán szerezte meg.
Pedagógus pályáját Komádi nagyközségben kezdte meg, ahol 1956 októberében megválasztották a Petőfi kör elnökének és a forradalmi bizottság tagjának. A forradalom leverését követő megtorlásoknak ő is áldozatul esett, előbb Budapesten, majd Nyíregyházán 2 éven keresztül bujkált a karhatalmisták elől, közben kőműves segédmunkásként kereste a kenyerét. Koholt vádak alapján a tököli internálótáborban 8 hónapot, abból három hónapot magánzárkában töltött. Az 1956-os Emlékérmet, „A hazáért és szabadságért” kitüntetést 1991. október 23-án vehette át.
1960-ban nősült Ibrányban, ahol tanárként, községi könyvtárosként dolgozott és itt lett alapító tagja a gimnáziumnak is.
1963-ban került Nyíregyházára a megyei könyvtár olvasószolgálatának vezetőjeként, 1966-ban a kémia tantárgy megyei vezető szakfelügyelője lett. 1970-ben a Bessenyei György Tanárképző Főiskola Tanulmányi Osztályának vezetésével bízták meg, 1973-tól a kollégium első igazgatójaként végezte feladatait. 1976-ban – az ’56-os múltja miatt – politikai nyomásra, a hallgatók tüntetése ellenére menesztették az igazgatói állásából. 1976 őszétől ismét szakfelügyelőként dolgozott és a jelenlegi Arany János Gimnáziumban, Általános Iskolában tanított kémiát. Időközben főiskolai címzetes docens címet kapott. 1992-ben ment nyugdíjba, de 2005-ig folyamatosan dolgozott különböző oktatási intézményekben óraadóként.
A 2005-ben alakult Sóstó-Sóstóhegyi Igrice Egyesület alapítója és kiemelkedően aktív tagja lett.
1990-2010 között a Fidesz delegáltjaként került a Közgyűlés Oktatási Bizottságába.
1990-től pártoló, majd rendes tagként segítette a Fidesz munkáját.
2006-2010 között Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata 7. számú választókerületének megválasztott önkormányzati képviselője lett. Képviselői munkáját nagy odaadással és lelkiismerettel végezte.
2011. augusztus 20-án Nyíregyháza Megyei Jogú Város Közgyűlése Inczédy György Életmű-díj elismerésben részesítette.
Kedves Karcsi bácsi! Tanácsaid, szívből jövő szavaid, kedves gesztusaid hiányozni fognak. Emlékedet örökké megőrizzük és ígérjük, hogy szellemiségedet ápolva továbbadjuk azokat a következő nemzedék számára.
Végső búcsút 2019. április 5-én (pénteken) 14.00 órától a sóstóhegyi temetőben veszünk tőle.
A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség Nyíregyházi Városi Szervezete nevében:
Halkóné dr. Rudolf Éva, elnök