Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Fotó: Balázs Attila
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!
Hatalmas elismerés a nyíregyházi fotósnak, munkából nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában!

A nyíregyházi Balázs Attila fotóiból nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilika Boldogasszony-kápolnájában. Az idén 800 éves templom Szent Benedek ünnepén, azaz március 21-én indította útjának a fennállás köré szerveződő egész éves programsorozatát. Ennek keretében nyílt meg a Nyolc 100 év című fotókiállítás a híres kápolnában. A tárlatban az 1224 óta eltelt évszázadokat próbálják meg átélhetővé tenni, a nyíregyházi fotográfus portréi segítségével.

Nyolc, 100 éves honfitársunkról. Az emberi élet léptékére lefordítva ezt a 800 éves, történelmi időtávot szeretnék a látogatóknak segíteni egy olyan perspektívát találni, amiből érdemes rátekinteniük saját életükre, környezetükre és ennek fényében végiggondolni, mi az, ami számít, mi maradandó. A kiállítást prof. dr. Csányi Vilmos Széchenyi-díjas biológus, etológus nyitotta meg március 21-én és Szent Márton napjáig, azaz november 11-ig lesz látogatható.

Mit jelent nyolcszáz év? Számok és betűk egymás mellé írva egy papírlapon. Ma már tudjuk, a földtörténeti időtávokat leíró mély időt agyunk képtelen befogni. Az idén nyolcszáz éves pannonhalmi bazilika időtávja is már az emberi élet léptékén túl esik. Az 1224-es évszámról a legtöbbeknek egy homályos történelemórai emléken kívül nem sok minden jut eszébe.

A Panonnhalmi Főapatság arra tesz kísérletet, hogy nyolc 100 éves ember arcán és történetén keresztül megpróbálják megfoghatóvá tenni a bazilika 800 éves időtávját. Hidat ácsolnak a felfoghatatlan felé.

Egy egész évszázadot megélt fotóalanyaik kifejezetten idős embereknek számítanak, akik a két világháború között születtek, és a második világháborút már fiatal felnőttként élték át. Még az ő hosszú élettörténeteikből is egymás után nyolcra van szükség, hogy képzeletben visszaérjünk oda, ahol a bazilikáé elkezdődött.

A Pannonhalmi Főapátság fotókiállítása, a Bazilika 800 emlékév alkalmából
2024. március 21. – november 11.
Fotográfus: Balázs Attila
Kurátor: Virágvölgyi István

Kapcsolódó galéria

Balázs Attila fotóiból nyílt kiállítás a pannonhalmi bazilikában Fotók: Mohai Balázs, MTI