Hallgatói ösztöndíjak – Februárban folyósítják az első emelt összeget a hallgatóknak

Hallgatói ösztöndíjak – Februárban folyósítják az első emelt összeget a hallgatóknak
Fotó: Illusztráció

Tavaly ugyanez 128 520 forint volt, 2007 és 2018 között pedig 119 ezer forint, vagyis tizenegy évig nem változott az összeg.

A felsőoktatási ösztöndíjakra a központi költségvetésben 2020-ban 3,5 milliárd forint többletforrás jut, válaszolta a Világgazdaság megkeresésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Hozzátették: a kormány két lépcsőben emelte a hallgatói juttatások összegét, tavaly 8 százalékkal, idén pedig újabb 30 százalékkal nőtt a diákonként megpályázható összeg. Februárban folyósítják az első emelt összeget a hallgatóknak, mind a tanulmányi, mind a szociális ösztöndíjasoknak. Az állami ösztöndíjas hallgatók tanulmányi ösztöndíját öt hónapra határozzák meg úgy, hogy nem lehet alacsonyabb a hallgatói normatíva 5 százalékánál. Ez az összeg idén 8300 forint, tavaly pedig 6500 forint volt. Az ösztöndíjakra egyébként minden tanulmányi félévben újra kell pályázniuk a hallgatóknak. A szabályozás azt írja elő, hogy a hallgatói normatíva legalább 20 százalékát a szociális ösztöndíjakra kell fordítaniuk a felsőoktatási intézményeknek. Az adatok szerint ezeknek az ösztöndíjaknak az átlagos összege havonta 15–25 ezer forint között mozog, és a hallgatók 10 százaléka jogosult.