Film készült Luby Margitról! Jöjjön nézze meg!

A Helytörténeti esték sorozat következő részében a " Szatmár szerető íródeákja - Luby Margit élete és munkássága" (a Luby Társaság filmje) című filmet mutatják be a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Kamaraterében. 

Luby Margit ( 1885, Nagyar - 1976, Budapest)

Régi nemesi családból született, származását tekintve Liptó megyei (innen származik előneve, a benedekfalvi). Luby Margit négy testvér közül a harmadik volt; édesanyját alig tízévesen vesztette el. 1917-ben 32 évesen iratkozott be a Budapesti Tudományegyetemenre, és 1919-ben szerzett tanítóképző intézeti tanári oklevelet, majd 1928-tól 1934-ig tanárként a fővárosban dolgozott, a neves Erzsébet Nőiskolában.

1936-tól 1943-ban való nyugdíjazásáig szakelőadó volt a Pest-vidéki főigazgatóságon.

Szülőföldjén, Szatmár megyében, valamint Somogy és Zala megyékben, a Jászságban és a Sárrét környékén gyűjtötte össze a tájegységek néprajzi értékeit; a helyi népszokásokat, paraszti hagyományokat, a pásztorélet fennmaradt hagyományait, népi iparokat, ünnepi szokásokat, melyek máig forrásmunkák ebben a témában.