Ez igen! Egy csapat fiatal a világhír küszöbén
Nem mindennapi fejlesztéseken dolgoznak a Bánkirobot tagjai. (Megjelent a Nyíregyházi Napló 2018. június 29-i számában.)
Szinte mindennap forradalmasítja valami új találmány vagy felfedezés a tudományt és a technikát, percenként követik egymást a világrengetõ újítások. Ilyen csúcsszuper fejlesztéseken dolgoznak Nyíregyházán a Bánkirobot Team tagjai is, akiknek híre eljutott már Tajvantól az Egyesült Királyságon át egészen Dél-Afrikáig is...
Több mint tízezer megtett kilométer, körülbelül egy tucatnyi verseny és legalább ennyi díj. Nem egyszerû összegezni az elmúlt tanév eredményeit a Bánkirobot Team életében. A szakmai és szellemi mûhely diákjai ugyanis termékeikkel most is díjak tucatjait nyerték el (utazásaikat a Nyíregyházi Szakképzési Centrum is folyamatosan támogatja). Az okoskesztyûtõl a tudományosan megtervezett gördeszkán át a piezo szenzoron alapuló földrengést mérõ eszközig, fejlesztéseikkel kétségtelen: eljutottak a világhír küszöbéig. Bár már javában tart a nyári szünet, egy fejlesztõ ilyenkor sem pihen – tudom meg Zsigó Zsolttól, a Bánki Donát Mûszaki Középiskola és Kollégium matematika, fizika és informatika szakos tanárától, egyben a láthatatlan szakkör vezetõjétõl, akivel a két versenyidény között, a csapat legújabb innovációiról beszélgettünk...
Micsoda versenyidény!
– Az elmúlt egy évünk is bõvelkedett versenyekben. Immár második alkalommal képviseltük Magyarországot Rómában a Make Fair-en, ami tulajdonképpen az európai „makerek” nagy találkozója. Ezen 50 iskolai fejlesztést láthatott a közönség, köztük Tóth Bencéét, aki egy siketek számára készült jeltolmácskesztyût mutatott be az olasz közönségnek. Külön sikerként könyveltük el, hogy az olasz média is nagy érdeklõdést tanúsított a Bánkirobot küldöttsége iránt. Ezt követõen részt vettünk TDK-n hat projekttel is, megjártuk Tajvant, ahol a világ legnagyobb nemzetközi középiskolai tudományos regionális versenyét tartották (erre minden évben több mint 75 országból kb. 1800 középiskolai hallgató kapja meg a lehetõséget, hogy bemutassa önálló kutatásaikat, és versenyezzen). Mi a víz alatti kutatórobottal indultunk. Jártunk az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciájának versenyén, a TDK kárpát-medencei döntõjén, legutóbb pedig Törökországban, az ifjúsági tudományos és innovációs versenyen, amelyen 25 ország több mint 450 projektje mutatkozhatott be. Nagy örömünkre, a magyar küldöttség elsõ – mérnöki kategóriában Tóth Bence –, második – biológia szekcióban Karászi Aliz –, harmadik – fizika szekcióban Stiga Viktória – és negyedik – mérnöki tudományok kategóriában Zsigó Miklós – helyezéssel térhetett haza.
A „jövõn” dolgoznak
A Bánkirobotban dolgozunk tudományosan megtervezett gördeszkán, piezo szenzoron alapuló, földrengést detektáló eszközön, különbözõ eszközök vezérlésén EMG-vel, ami akár a jövõben a végtaghiányos gyerekeknek is segíthet majd, de szintén érdekli most a bánkirobotosokat az elektromos autózás is. A jövõben vélhetõen ezen az úton is el fogunk indulni.
A gyakorlatban is alkalmazhatnák
– Bár a mi munkánkat egyfajta ciklikusság jellemzi, hiszen négyévente, amikor elballag egy-egy évfolyam, újra kell tervezni a csapatot, szerencsére mindig akadnak olyan fiatalok, akik érdeklõdnek a jövõ innováció iránt. Régóta dolgozunk a víz alatti kutatóroboton – Zsigó Miklós, Szemerszki Bálint, Tóth Bence –, aminek a vízben tölthetõ idejét sikerült 10 percrõl 40 percre növelni, és elkezdtük különbözõ mérésre alkalmas szenzorokkal is felszerelni, amelynek segítségével a biológusok akár a vízminõséget is mérni tudják. A jeltolmácskesztyûnk, vagy közismertebb nevén, az okoskesztyû már a 3.0-ás verziónál tart. Mindez megkönnyítheti a siket emberek társadalmi integrációját, a halláskárosultak foglalkoztatását, munkába állását. A kesztyû legfontosabb célja tehát, hogy viselõje képes legyen kommunikálni azokkal az emberekkel is, akik nem ismerik a jelnyelvet. Itt már külsõ hangszóró egység helyett okostelefont használunk, és azon dolgozunk, hogy jelentõsen csökkentsük a méretét.
A Bánkirobot küldöttsége lapzártánkkor Londonban, a Royal Societiben mutatkozott be. Bízunk benne, hogy itt is folytatják majd a mögöttük álló év sikerszériáját. Az már a történet pikantériája, hogy a díjat a nyerteseknek egyébként a Buckingham-palotában, a yorki herceg adja majd át.
(Szerzõ: Bruszel Dóra)