Értékes Esték – Elképesztő történeteken keresztül ismerhették meg "Fityula" életútját!

Máj 23, 2025

A kiváló sportoló és magyar öttusabajnok életművét ismerhették meg az érdeklődők kedd délután a könyvtárban, Nyíregyházán. Hegedűs Istvánról az Értékes Esték programsorozat keretében tartottak előadást. A résztvevők Komiszár Dénes helytörténész kutatásai alapján kerülhettek közelebb az 1956-os forradalom áldozatának életéhez. A sportoló emléke év elején a települési értéktárba is bekerült.

Mozgalmas és összetett életút

Hegedűs István neve sokak számára ismert a városban. A nyíregyházi születésű magyar bajnok öttusázó a régi húszforintoson is sokáig szerepelt, alakja feltűnik a Citadella szoborcsoportjában is. A tehetséges sportoló a történelem viharai miatt nem élt hosszú életet. 1956. október 24-én épp edzésre tartott a budapesti Sportuszodába, amikor egy utcai tűzharcban halálos lövés érte. Életéről és hagyatékáról Komiszár Dénes helytörténész tartott előadást az Értékes Esték programsorozat keretében kedd délután a Móricz Zsigmond Megyei és Városi könyvtárban. Elmondta: Hegedűs István mindössze 32 évet élt, ennek ellenére azonban nagyon összetett és sűrű életútja volt.

– Az első időszak az a nyíregyházi időszak volt, hiszen itt született, ide járt iskolába. Ezután a katonai szolgálatát követően Budapestre került, így lett 1948-ban országos öttusa bajnok. Majd a filmszerepek, az egyéb életút részletek, a tragikus 1956-os események következtek. Úgy gondolom, bármelyik részét emlegetnénk az életútjának, mindegyik egyaránt fontos, hiszen nyíregyházi, megyebeli, közülünk való volt. Úgy gondolom, ha csak azt az egy momentumot emeljük ki, hogy egy nyíregyházi sportoló 1948 és 1992 között egy forgalomban lévő bankjegyen szerepel – mely akkoriban köztudomású dolog volt –, van mire büszkének lennünk

– részletezte Komiszár Dénes.

Hegedűs István rendkívül jó fizikummal rendelkező, tehetséges sportoló volt, akire felfigyeltek, miután Budapestre került egyetemre. A fővárosi testnevelési egyetemen található hősök emléktáblájának névsorában az öttusázó bajnok neve ugyanúgy szerepel, mint azon áldozatoké, akik fegyverrel harcoltak a szabadságért.

Életútja tanítványaiban tovább él

Komiszár Dénes úgy véli, Hegedűs István is hős volt a forradalom ideje alatt. Hősiessége abban fedezhető fel, hogy halálának reggelén a tanítványai biztonsága érdekében indult el, hogy edzést tartson és vigyázzon a fiatalokra. A helytörténész úgy gondolja, hogy ez az önzetlen tette nagy üzenettel bír. Hozzátette: tanítványai mai napig nagy tisztelettel és szeretettel emlékeznek vissza egykori mentorukra.

– Hegedűs István néha bizony keménykezű is volt, de nagy alázattal és szeretettel tanította a növendékeket. Azt gondolom, hogy ezt ugyanúgy átadta az utódoknak. Azok pedig, akik a tanítványai voltak, ugyanebben a szellemben tanítják a leendő sportolókat. Életútja tanítványaiban is tovább él

– folytatta a helytörténész.

Hegedűs István emlékezete év elején a települési értéktárba is bekerült, melyet maga Komiszár Dénes javasolt. Elmondása szerint ezt nagyjából 20 évnyi kutatás, könyvmegjelenések és a sportoló szülőházának megjelölése előzte meg. A helytörténész számára nagy öröm volt, hogy városi értékké vált a magyar sportoló életműve.

Már 77 értékkel büszkélkednek

Tomasovszki Anita, a Nyíregyházi Települési Értéktár Bizottság elnöke és a könyvtár igazgatója a rendezvényen elmondta: Hegedűs István emlékezete méltán került be az emléktárba, ezzel bővítve a települési értékek sorát.

– Ezzel együtt már 77 értékkel büszkélkedhetünk, s a múlt heti Városnap alkalmából Komiszár Dénes, mint az érték gondnoka, át is vette polgármester úrtól azt az emléklapot, mellyel megköszönjük a munkáját és azt, hogy ezt az értéket kiemelten kezeli, gondozza

mondta az elnök.

A Nyíregyházi Települési Értéktárban több személy életműve, munkássága is bekerült az elmúlt években. Ilyen többek között Krúdy Gyula vagy épp Váci Mihály írói, költői, valamint Pál Gyula festői hagyatéka, illetve Pregitzer Fruzsina színművésznő munkássága. A bizottság számára további büszkeség, hogy az elsők között bekerült Nyíregyházi bokortanyák érték nemrég az országos értéktár része is lett, így kiemelkedő nemzeti értékké vált. A bizottság így az országalma védjegy használatára is jogosult lett. A bokortanyákat bemutató dokumentumok, fotók egy vitrinben meg is tekinthetők a könyvtárban.

Előző hír
Korosztályos döntőkben a leány röplabdások!
Következő hír
Ballagnak az óvodások – Huszonöt gyermek búcsúzott el pénteken az orosi tagintézményben

Kapcsolódó híreink