Emlékkonferencia az egyetemen - 100 éve született Váci Mihály életét és művészetét idézték fel
Váci Mihály születésének centenáriuma alkalmából emlékkonferenciát rendeztek november 12-én, a Nyíregyházi Egyetemen. Az eseményt az egyetem, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, a Váci Mihály Kulturális Központ és a Váci Mihály Társaság Kulturális Egyesület közösen szervezte, amelyen neves irodalmárok és történészek tartottak előadásokat a költő életéről, művészetéről, szakmai és személyes kapcsolatairól.
Saját műveinek felidézésével, valamint tudományos és személyes jellegű előadásokkal adóztak a 100 éve született Váci Mihály emléke előtt, emlékkonferencia keretében. Az eseményen Tomasovszki Anita könyvtárigazgató és Sinkovics Imre történész képviseletében Ilyés Péter díszoklevelet vehetett át, míg Stick Gyula egyesületi elnök bronz emlékérmet kapott Gál Zoltántól, a vármegyei közgyűlés alelnökétől, Váci Mihály emlékének ápolásában betöltött jelentős szerepük elismeréseként.
A kiemelkedő személyiségek emlékének megőrzése
Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke köszöntőjében Váci Mihály kapcsán kiemelte, a városok és régiók kötelessége ápolni kiemelkedő személyiségeik emlékét és hagyományát.
– A nyelv- és irodalomtudomány, valamint az intézet hagyományai mellett mindig is azt vallottuk, hogy a hagyományos értékek megőrzése és az innováció kéz a kézben járnak. A hagyományainkat tisztelni kell, és ha lehet, és ha szükséges, akkor a megújulásra is törekedni kell. A hagyományok őrzése magában foglalja mindazt, ami szinte minden városnak és régiónak kötelessége lenne: minden olyan személy emlékét és hagyományait ápolni, aki meghatározó szerepet játszott, országos vagy nemzetközi ismertséget szerzett, és aki annak a városnak vagy régiónak a szülötte
– mondta.
Tudományos és személyes megközelítések
Dr. Minya Károly, az egyetem nyelvészeti tanszékének igazgatója az eseményen kiemelte, Váci Mihály a mi költőnk, közülünk való, így kötelességünk megőrizni az emlékét – különösen születésének 100. évfordulóján. Hozzátette, az emlékező és tudományos konferencián olyanok is részt vettek, akik személyes kapcsolataik és közös élményeik révén idézik fel emlékeiket róla.
– A konferencia tudományos jellegű abból a szempontból, hogy három előadás is párba állítja Váci Mihályt más költőkkel, szóba kerül Váci Mihály és Ratkó József, Váci Mihály és Rákos Sándor, illetve Váci Mihály és Baranyi Ferenc kapcsolata. Igyekeztünk nemcsak irodalmi jelleget adni az előadásoknak. Ilyés Gábor helytörténész például a költő nyíregyházi emlékhelyeit mutatta be. Ezen kívül a budapesti előadóink, Madár János, Ladányi András szintén a vele való kapcsolatára fog visszaemlékezni
– tette hozzá.
Záróprogramok
A Váci Mihály-emlékév kapcsán az év hátralévő programjai közé tartozik november 21-én Sipos László előadása a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárban, valamint november 29-én Csordás László A sokaság fia című filmjének vetítése. December 12-én a Kállay Gyűjteményben Váci Mihály A zsezse-madár című novellája ihlette rajzpályázat eredményhirdetése és kiállítása, valamint dr. Dámné dr. Rácz Magdolna előadása lesz. A Váci Mihály Kulturális Központ december 13-án egész napos programmal zárja a megemlékezéssorozatot, amely ünnepi műsorokkal, koszorúzásokkal, irodalmi előadásokkal és megzenésített versekkel az emlékév méltó befejezését ígéri. A programokkal kapcsolatos részletes információk a vmkk.hu weboldalán érhetők el.