Együttműködési megállapodás – Közös munka a Nyíregyházi Egyetem és a PRIMOM Alapítvány között
A vármegye legnagyobb agrár-innovációs szakmai konferenciáját tartotta Agropodium néven a Nyíregyházi Egyetem és a PRIMOM Alapítvány szerdán a Műszaki és Agrártudományi Intézetben. A 2016-ra visszanyúló együttműködést egy megállapodás aláírásával is megpecsételték a felek, melynek lényege a vállalkozásokkal és hallgatókkal történő folyamatos tájékoztatás és kölcsönös információcsere a PRIMOM Alapítványnál és a Nyíregyházi Egyetemnél elérhető programokról, valamint vállalkozásfejlesztési eszközökről.
Támogatást nyújtanak a vármegyei vállalkozásoknak
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként szervezték azt a szakmai napot a Nyíregyházi Egyetemen, mely idén egy sokéves közös együttműködési megállapodásnak is részét képezte. Az egyetem és a PRIMOM Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítő Alapítvány egyaránt elkötelezett a vármegyei agrárágazat fejlődésének támogatásában. A két fél már hosszú évek óta dolgozik közösen azon, hogy ezt a területet az egyetemi oktatásban is megfelelő módon bemutassák. Éppen ezért ezt az együttműködést most egy hivatalos megállapodás aláírásával is megújították a szakmai konferencia reggelén. Czomba Csaba, a PRIMOM Alapítvány elnöke elmondta: a korábbi megállapodás megújítására azért is volt szükség, hogy belefoglalhassák az elmúlt években végbement változásokat az agrárágazatban.
– Nagyon sok változás történt az agráriumban, például a technikai fejlődések kapcsán a drónok alkalmazásával, vagy bármelyik traktornak a technikai fejlettségével, illetve a mezőgazdasági kultúrának a fejlődésével kapcsolatban. Fontos arra odafigyelnünk, hogy az uniós szabályozások is folyamatosan változnak, abban is, ami az agráriumot érinti. Éppen ezért próbáltuk ezeket a területeket valamilyen formában, ha csak elemében is, de a megállapodásban rögzíteni
– mondta Czomba Csaba.
A PRIMOM Alapítvány jövőre lesz 35 éves, alakulásának célja az volt, hogy a vármegyében működő vállalkozásokat többféle formában segíthesse, és ebbe a mezőgazdasági szektorokban megjelenő vállalkozások is beletartoznak. Az elnök kiemelte: folyamatos kapcsolatban állnak az agráriummal és a mezőgazdasági területekkel.
Mindenkinek előnyös megállapodás
Dr. Szabó György, a Nyíregyházi Egyetem rektora az eseményen hangsúlyozta: ez egy olyan kétoldalú megállapodás, mely akkor tud jól működni, ha mindkét fél számára előnyökkel bír. Az alapítvány pedig ennek érdekében segíti az egyetemet a megfelelő oktatási keretek megteremtésével.
– Az lenne az igazi nyereség, ha a hallgatóinkat nem kizárólag az egyetem zárt falai között teoretikus ismeretekkel láthatnánk el, hanem találkozhatnának a való élet problémáival is. Az alapítvány és annak hálózata éppen ezért gyakorló helyszínek teremtésével segíti az egyetemet. Így a nagybetűs életbe való átvezetése a hallgatóknak, ha szabad így fogalmaznom, zökkenőmentesen történhet
– ismertette az egyetem rektora.
A Nyíregyházi Egyetem nagyon színes és széles körű palettával rendelkezik, ezeket pedig sok más cég is támogatja. Az intézmény rektora hozzátette: az olyan konferenciákkal, mint a mostani 8. Agropodium, igyekeznek egy sokkal szélesebb látókört kialakítani a résztvevők számára.
Minden alkalommal érdekes témákat hoznak
Dr. Kovács Zoltán, az egyetem nemzetközi kapcsolatokért és innovációért felelős elnökhelyettese a helyszínen elmondta: minden konferenciát igyekeznek úgy összeállítani, hogy a legfontosabb témákat érintsék a gazdálkodók számára.
– Az idei évben elsősorban az agrárdigitalizációra, a fenntartható talajhasználatra és a változó közös agrárpolitikára kívántuk a fókuszt helyezni. Ezek mellett természetesen szó lesz olyan szolgáltatásokról, kutatási témákról, melyek akár a PRIMOM Alapítvány vagy az egyetem részéről a gazdálkodók számára elérhető kutatási eredmények. Tehát igyekeztünk egy ilyen portfóliót a mai napra összeválogatni, hogy minél szélesebb kört tudjunk vele megcélozni
– mutatta be az idei konferenciát a nemzetközi kapcsolatokért és innovációért felelős elnökhelyettes.
Az egyetem számos olyan eseményt szervez, melyekkel a mai generációt is próbálják megszólítani és hosszabb távon lekötni a figyelmüket. Olyan témákkal várják őket, melyek a napi oktatásban nem feltétlenül vannak jelen, de így több információt és ismeretet kaphatnak arról a területről, mely őket érinti. A konferencián nyolc szakmai előadást hallgathattak meg a résztvevők személyesen, de akár online is csatlakozhattak.