Egészségtudományi konferenciával indult a Magyar Tudomány Ünnepe Nyíregyházán
A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara, valamint az Életmód és Egészségkutatások Interdiszciplináris Munkabizottság közösen kapcsolódott be a Magyar Tudomány Ünnepe idei programsorozatába, amelynek nyitóprogramját november 8-án tartották Nyíregyházán. Az idei rendezvény mottója "Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában", amelynek keretében a szakemberek hat szekcióban vizsgálták a tudomány társadalmi hasznosítási lehetőségeit.
A Magyar Tudományos Akadémia idén 21. alkalommal rendezi meg a Magyar Tudomány Ünnepét, amely minden novemberben a legújabb tudományos eredmények bemutatására fókuszál. A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kara és az Életmód és Egészségkutatások Interdiszciplináris Munkabizottság a partnerintézményekkel együtt csatlakozott a programsorozathoz.
A tudomány nem önmagáért való
A nyitórendezvényt pénteken tartották Nyíregyházán, amelyen elsőként Dr. Móré Marianna, a kar dékánja köszöntötte a résztvevőket. Beszédében hangsúlyozta, a Tudomány Ünnepe különleges alkalom az oktatók számára, hogy egy pillanatra megálljanak, megosszák tudásukat, és közösen gondolkodjanak a tudomány társadalmi szerepéről.
– Ez a nap nemcsak a tudományról szól, hanem rólunk oktatókról is, hiszen egy kicsit elgondolkodhatunk azon, hogy mi a mi helyünk a felsőoktatásban. Hogyan változott a szerepünk, és hogyan fog változni a jövőben. Egyúttal feladatunk az is, hogy ráirányítsák a hallgatók figyelmét arra, hogy a tudomány nem önmagáért való. Nem azért alkotunk, hogy az az íróasztalban, vagy a polcokon elfoglaljon egy helyet egy kötet, egy tudományos kiadvány, hanem azért dolgozunk, mert úgy ítéljük meg, hogy az általunk folytatott kutatások mindenkinek az érdekét szolgálják
– mondta a dékán.
Fókuszban a szolgáltatásfejlesztés és jogalkotás
Az idei konferencia mottója, „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”, jól kifejezi a rendezvény küldetését. Rusinné dr. Fedor Anita, a konferencia egyik szervezője hangsúlyozta, a cél a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazása, amellyel a szolgáltatásfejlesztést és a jogalkotást egyaránt támogatni kívánják. Ezzel a konferencia olyan hidat épít, amely a tudományos közösséget és a társadalom igényeit közelebb hozza egymáshoz.
– Legfontosabb célunk a konferenciával, hogy bemutassuk, a kutatásaink, amelyeket évről évre különböző témában lebonyolítunk, hogyan állíthatók a társadalom szolgálatába. Hogyan tudják a gyakorlati szakemberek a jogalkotók felhasználni az eredményeinket, amikor éppen egy szolgáltatás fejlesztési stratégiában gondolkodnak?
– emelte ki az általános és tudományos dékánhelyettese.
Növekvő tendencia a fiatalok egészségkárosító magatartásában
A rendezvény három plenáris előadásának egyikét Rusinné dr. Fedor Anita tartotta „A fiatalok egészségszociológiai vizsgálata – Egészségkárosító magatartás” címmel. Az előadás során hangsúlyozta, kutatásaik is megerősítik: a problémáról való folyamatos beszélgetés elengedhetetlen.
– A válaszadó 2165 fiatal 38 százaléka rendszeresen dohányzik, igen magas azoknak az aránya, akik heti rendszerességgel fogyasztanak valamilyen alkoholt, tehát nemcsak az alkalmi ivást részesítik előnyben, hanem sajnos vannak olyanok, akik egy héten kétszer, háromszor is fogyasztanak alkoholos italt. A drogfogyasztással kapcsolatosan a kannabisz fogyasztás az elsődleges, a megkérdezettek 21 százaléka kipróbálta már ezt a szert, és ami még igen magas, az az altatók nyugtatók alkohollal történő fogyasztása
– tette hozzá.
A tudomány, mint eszköz
Dr. Ulrich Attila, a nyíregyházi közgyűlés Köznevelési, Kulturális és Ifjúsági Bizottságának elnöke is köszöntötte a konferencia résztvevőt. Kiemelte, az idei rendezvény témája különösen figyelemre méltó, mély tartalommal bír, amely kiemeli a tudományok fontosságát az ember életminőségének javításában. Hozzátette, a mai gyorsan változó világban, ahol komoly kihívásokkal szembesülünk, elengedhetetlen, hogy a tudományos eredményeket a társadalom javára fordítsuk.
– A társadalmi életben sok olyan kihívással szembesülünk, amelyet nem tudunk feldolgozni, amelyre rámegy az egészségünk, amely meghatározza a mindennapi munkánkat, családi életünket. A bizottságokban felmerülő témák mind olyan fontos kérdéseket érintenek, amelyek nemcsak az egyén és az egész társadalom, hanem Nyíregyháza szempontjából is kiemelkedő jelentőségűek
– fejtette ki dr. Ulrich Attila.
A bizottsági elnök ugyanakkor kiemelte, Magyarország 7. legnagyobb városában élni és tanítani felelősségteljes feladat, mivel a város célja, hogy megtartsa a fiatalokat, és segítsen nekik választott szakmájukban elérni céljaikat. A konferencián részt vevő szakemberek a nap folyamán hat szekcióban összesen 30 előadást tartottak a tudományok társadalmi hasznosítási lehetőségeiről.