A „versben bujdosó” – Művein keresztül mutatták be Nagy László életét
A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár és a Nyíregyházi Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete A „versben bujdosó” címmel tartott tudományos konferenciát a 100 éve született Nagy László költő és műfordító tiszteletére pénteken, a könyvtárban. A rendezvényen 16 előadó különböző témákon keresztül mutatta be az irodalmi sajátosságokat a költő művei nyomán.
Már közel 10 konferenciát szerveztek
A Nyíregyházi Egyetem a könyvtárral közösen a mostani programmal együtt már közel 10 alkalommal tartott szakmai konferenciát, melyek mindegyikét valamelyik magyar költőhöz kötötték. Legutóbb Váci Mihály alkotásait mutatták be az érdeklődőknek, de Ratkó Józsefhez és Móricz Zsigmondhoz is közelebb hozták már a résztvevőket. A pénteki konferenciát dr. Minya Károly, a Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet igazgatója nyitotta meg. A főiskolai tanár kiemelte: mindenképpen szükség van olyan missziós előadás-sorozatokra, melyek a napjainkban háttérbe szoruló költészetet elevenítik fel az embereknek.
– Fontos, hogy a megyében az irodalmi, kulturális életet egy ilyen színvonalas rendezvénnyel fenntartsuk, hiszen valóban, több külső egyén is mondta azt, hogy ezek mind színvonalasak. Így most ez a Nagy László A „versben bujdosó” című konferenciáját – mely természetesen a költőnek egy verscíme, ars poeticája – gondoltuk, születésének a 100. évfordulóján rendezzük meg
– ismertette dr. Minya Károly.
A konferencián 16-an tartottak előadást olyan témákban, mint Nagy László Ratkó Józseffel való kapcsolata vagy éppen műveinek elemzése. A főiskolai tanár a költő verseiben megjelenő egyedi, alkalmi kifejezéseket mutatta be, valamint, hogy ezeket miként lehet értelmezni. Hozzátette: az előadásában ismertetett egyedi szóalkotások más költők műveiben is megjelennek.
Fontos a művészetek megőrzése
Bajnay Kornél önkormányzati képviselő a városvezetés nevében köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta: a művészet ápolása, ezáltal az irodalom, a költészet mind nagyon fontos. Éppen ezért Nagy László műveit mindenkinek érdemes megismerni.
– A művészetek nagyon fontosak, Nyíregyháza szintén egy fontos város, amely azt jelenti, hogy nem csupán a sportban, hanem bizony a művészetben is élen járunk. Gondolok itt a színházra, a VIDOR Fesztiválra, a most zajló Helló Nyíregyházára. Ezek mind olyan dolgok, melyekkel foglalkoznunk kell, hiszen az embereket és a városvezetést is érdeklik, s amikor ez a két terület találkozik, az fantasztikus dolog
– fogalmazott Bajnay Kornél.
Az önkormányzati képviselő úgy gondolja, nagyon fontos az oktatás szerepe a művészetek ápolásában. Úgy véli, a mai digitális világban is jelen van a költészet iránti szenvedély, ezzel pedig fent tudjuk tartani ezt a kulturális örökséget. Baracsi Endre, a vármegyei közgyűlés alelnöke is megemlékezett Nagy László költészetéről. Kijelentette, hogy a költő életműve páratlan, hiszen olyan meglátásai, jövőképei voltak a maga idejében, melyek manapság kezdenek megmutatkozni a társadalomban. Ezért is kell méltóképpen emlékeznünk munkásságára.
Sikeres programok, bővülő kínálat
Tomasovszki Anita, a könyvtár igazgatója elmondta: fontos, hogy támogassák a tudományos kutatásokat, ezért már több éve szoros kapcsolatot ápolnak az egyetemmel. Számos olyan program valósul meg az intézményben, mely közelebb hozza az érdeklődőket az irodalom különböző területeihez.
– Könyvtárként az a feladatunk, hogy az országosan elismert írókat bemutassuk, a kortárs alkotókat is meghívjuk. Már közeledik az ünnepi könyvhét is, melyet június 12. és 15. között tartunk, s már arra is szervezzük a programjainkat. Tehát folyamatos, hogy bemutatunk írókat és egy tudományos konferenciával most Nagy László születésének 100. évfordulójáról is megemlékezünk
– mondta az igazgató, s még elárulta: a könyvtárban rendezett programok sikeresek, ráadásul még a fiatal korosztályt is meg tudják szólítani a rendezvényekkel. Babakortól egészen az idős korig mindenkinek kínálnak különböző eseményeket, valamint új programokon is dolgoznak, hogy még több érdekességet tudjanak az érdeklődők elé tárni.