A Közlekedési Kultúra Napja!? - P. Földi Krisztina jegyzete

A Közlekedési Kultúra Napja!? - P. Földi Krisztina jegyzete
A Közlekedési Kultúra Napja!?

Elvileg Magyarországon is létezik már a Közlekedési Kultúra Napja – május 11. Célja, hogy minden nap a biztonságos, kulturált közlekedés napja legyen.

Én inkább azt tapasztalom, egyre inkább veszélyes és kicsit sem kulturált. Mindenki rohan. Figyelmetlen. Vagy csak egyszerűen nem foglalkozik a többi közlekedővel, legyen szó gyalogosról, kerékpárosról, motorosról, autósról...

Ahogy szokták mondani, regényt tudnék írni az általam megélt esetekből. Amikor egy keskeny járdán a harmadik mellettem elhaladó biciklisnek szóvá mertem tenni, hogy ez szerintem nem kerékpárút, még õ volt felháborodva. A másik eset, ami rendszeresen előfordul, hogy a kétkerekűvel közlekedőknek nagyon nehezére esik leszállni (tisztelet a kivételnek) a zebránál. Egy „kedves” fiatalember csak annyit mondott nekem: „menj már arrébb”! Bocsánat, hogy élek! Aztán: szintén zebra, zöld lámpa.

Megérzés vagy legyen bármi, elnéztem balra, mielőtt leléptem volna, szerencsére. Egy autós a mellékútról majdnem áthajtott. Õ is „kedves” volt, intett, hogy menjek. Ezúton is köszönöm, a zebrán, zöld lámpánál. Ugyanitt – mivel a hét öt napján erre járok dolgozni –, ugyancsak kelek át a zöldnél, az út felénél járok, ahogy a szemből jövők is, egy autó kb. 50-nel áthúz mögöttük és rájuk dudál. Hova tette a szemét a sofőr?

Mivel nagyrészt gyalog járok, főleg ilyen esetekben van tapasztalatom. Most úgy tűnhet, csak a többi közlekedőt tartom hibásnak. Persze ez nem így van. „Mi” is átszaladunk szabálytalanul az úton, vagy a telefont nyomkodva lelépünk a zebrára, és esetleg még zenét is hallgatunk közben, hogy se kép, se hang ne legyen. Ilyenekről egyre többet hallhatunk, olvashatunk. Sajnos úgy látszik, csak az eszközeink okosodnak, és se magunkra, se a többiekre nem figyelünk, nem vigyázunk...

Persze nem csak gyalogosszemmel szoktam szemlélni a közlekedést. Igaz, nem vezetek, de utasként is eleget látok. Amikor valaki keres egy címet és kb. tízzel araszol, jobbra indexel, aztán elmegy balra. Vagy bevág eléd, de az elõtte haladónak hirtelen meg kell állni egy gyalogos miatt, a satufék és 2 centi talán megment egy hármas karamboltól. Kikanyarodik lendületből, mert nincs kedve vagy ideje megállni, vagy áthúz két sáv között, mert nincs türelme kivárni, hogy elinduljon a sor. Veszélyesen előznek, mert elkésnek valahonnan, vagy egyszerûen csak ne menjen elõttük lassabb autó...

(Szerző: P. Földi Krisztina)