Pofátlanul parkolók: jön a büntetés - Akár ötvenezer forintjukba is fájhat

Pofátlanul parkolók: jön a büntetés - Akár ötvenezer forintjukba is fájhat
Pofátlanul parkolók: jön a büntetés - Akár ötvenezer forintjukba is fájhat

Felmérések szerint az elmúlt években folyamatosan nőtt a magyar utakon futó autók száma. A KSH legfrissebb adatai azt mutatják, hogy több mint 3 millió 600 ezer gépkocsi van forgalomban Magyarországon. Minél több autó mozog azonban az utakon, annál több a KRESZ-t megszegő sofőrök, na meg a pofátlanul parkolók száma...

Kétségtelen: hajmeresztő helyeken tudják ottfelejteni autóikat a tulajdonosok. A népszerű közösségi portálon szinte nem telik el úgy nap, hogy ne látnánk példát pofátlan parkolásokra. Ezek a fotók mutatják, hogy vannak, akik két parkolóhelyet is elfoglalnak, mondván: nehogy rányissák az ajtót a féltett gépre, nehogy nekitolja valaki a kosarat, vagy éppen egyszerűen csak siettek, és nem vették észre, hogy egy-egy parkolóhelyet felfestés jelez. Meddig tarthat azonban a tolerancia?

Van intézkedési joguk

Ha egy gépjármű több várakozóhelyet foglal el, akkor a sofőr megszegi a KRESZ-szabályt, amely a szabálysértési törvény passzusa alapján a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértését jelenti. Bodrogi László, a nyíregyházi Közterület-felügyelet vezetője szerkesztőségünk megkeresésére elmondta, sajnos többször tapasztalták már, főként a Hősök terénél, illetve a belváros számos pontján, hogy a kiépített parkolókban nem veszik figyelembe az autósok: egy-egy helyet jól látható felfestés jelez, pont azért, mert egy autónak egy parkolóhely jut, nem pedig kettő.

Az ilyen esetekkel főként a fizetőparkolókban találkozunk. A rendőrség és a Közterület-felügyelet viszont intézkedési joggal rendelkezik, tehát felléphetünk azok ellen, akik több helyet is elfoglalnak. Ők ugyanis szabálysértést követnek el

– hangsúlyozta a felügyeletvezető.

Bírságot vonhat maga után

Eddig a Közterület-felügyelet csak figyelmeztette a szabálytalanul parkolókat, azonban ki kell emelni, hogy pénzbírsággal is élhetnek. Egy-egy ilyen parkolás 50 000 forintig terjedő helyszíni bírságot is jelenthet a gépjármű-tulajdonosoknak, de akár még feljelentést is vonhat maga után. Ez azonban elkerülhető, ha úgy parkolunk, ahogy azt a felfestés mutatja és tekintettel vagyunk a többi gépkocsivezetőre

– tette hozzá.