Idén is „örömsüti” a nyíregyházi asszonyokkal - „Mindenki megérdemli a figyelmet”

Idén is „örömsüti” a nyíregyházi asszonyokkal - „Mindenki megérdemli a figyelmet”
Idén is „örömsüti” a nyíregyházi asszonyokkal - „Mindenki megérdemli a figyelmet”

A karácsonyi sütemények illata, illetve íze gyermekkortól a lelkünkbe ivódik, és ezek később különféle emlékeket csalnak elő belőlünk. Az ételnek ugyanis ünnepekkor különös szerepe van: a közös sütésre édesanyánkkal, nagymamánkkal, és a pislákoló gyertyafény melletti süteménymajszolásra évek múltával is mosolyogva gondolunk vissza. Vannak azonban, akik egyedül töltik az ünnepeket, vagy éppen rászorulók, esetleg ilyenkor is dolgoznak, ráadásul értünk. Nekik szeretnének idén is örömet szerezni a Nyíregyházi Asszonyok, akik kötényt ragadnak és egy-egy tálca süteménnyel szebbé teszik mások karácsonyát.

2014-ben indult útjára Budapestről az Örömsüti program, mára pedig az ország majdnem minden városában jelen van. Szinte az elsők között csatlakoztak hozzá a nyíregyházi nők is, köztük profi cukrászok, édesanyák, háziasszonyok, nagymamák, akik önként, saját költségükön sütiket sütnek, amit aztán elvisznek szociális, illetve gyermekek bentlakásos intézményeibe, de gondolnak többek között a nyíregyházi mentőállomás dolgozóira is.

Facebookon szerveződnek

Az Örömsüti program tagjai Facebookon szerveződnek, hogy aztán kötényt ragadva, minél több rászoruló asztalára jusson a házi finomságokból. A helyi csoportnak jelenleg több mint 100 tagja van, de szorgos kezekből sosem elég, bárki csatlakozhat a kezdeményezéshez. Jelenleg Koósné Kertész Adél, Vámosiné Verebélyi Marianna és Juhász Lajosné Andrea koordinálja a lelkes segítőket. Bővebb információ az Országos Örömsüti, Nyíregyháza és környéke elnevezésű Facebook-csoportban olvasható.

Egy süteményes-tortás facebookos csoportból indult el a kezdeményezés, mára pedig szerencsére több száz tagja van országosan is

– emlékezett vissza az előzményekre Koósné Kertész Adél.

A nyíregyházi csoport is szépen gyarapodott, sorra csatlakoztak a cukrászok, az ismerősök, a családtagok, és azok a fiatal lányok, asszonyok, nagymamák, akik a hétköznapokban is szeretnek sütni. Ezt követően megkerestünk különféle intézményeket, akik örömmel fogadták a süteményeinket, így már kialakult egy kör, ahová minden évben elmegyünk, de természetesen folyamatosan vannak újabb helyek is.

„Mindenki megérdemli a figyelmet”

A mi célközönségünkbe azok az emberek tartoznak, akik az év többi napján nem jutnak házisüteményhez, mert nem engedi meg az anyagi lehetőségük, vagy éppen bentlakásos intézményekben élnek, és nem látogatják őket, de évente legalább kétszer sütünk a nyíregyházi mentőállomás dolgozóinak is, akiknek mindig csak hálával tartozhatunk. Szoktunk sütni a Kislétai Ápoló és Gondozó Otthon, a Nyírszőlősi Gyermekotthon, a Rezeda utcai Anyaóvó, az ÉLIM és a Pacsirta utcai Idősotthon lakóinak, de nem maradhat ki a Patrónus Egyesület sem. Idén is a lehető legtöbb helyre szeretnénk eljutni, így várjuk a lelkes segítőket, akik velünk együtt szeretnék, akár egy kis mézeskaláccsal, bejglivel, muffinnal, vagy éppen piskótatekerccsel szebbé tenni mások karácsonyát.