Rendezvénynaptár
 
Programajánló

Hírek » Hír+

Különbség a bérekben

2013.03.07.
Megosztás a Facebook-hoz Megosztás az iWiW-hez Megosztás a Twitter-hez Add a Startlaphoz Megosztés a Google Reader-hez Link küldése

Magyarországon a nők átlagosan 21 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál – derül ki a Workania állásportál által működtetett Fizetesek.hu internetes bérfelmérés legújabb kutatásából. A nemek közti bérkülönbség európai átlagban 17 százalék.

A csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérés szerint a férfiak bruttó átlagfizetése 255 000 forint, míg a nőké 210 500 forint.
Az előző évekhez hasonlóan a legnagyobb differencia a 35–44 éves munkavállalóknál mutatkozik, valamint a diplomások és a magasabb pozíciók esetében.
A 45–54 éves korosztály esetében 25 százalék, a 35–44 évesek között pedig 26 százalék a differencia a két nem fizetése között. A legkisebb, 11 százalékos lemaradás a 24 év alatti, leginkább pályakezdő nőknél adódik, 34 éves kor alatt pedig átlagosan 18 százalék a különbség.
A diploma sem feltétlenül garancia az egyenlőségre: főiskolai végzettséggel ugyanis a gyengébbik nem képviselői 25 százalékkal, egyetemi diplomával pedig átlagosan 23 százalékkal alacsonyabb fizetésre számíthatnak. Az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél kisebb a különbség: érettségivel, szakközépiskolával a nők fizetési lemaradása 18-19 százalékos, míg az alapfokú végzettségűek esetében 21 százalék a nemek közötti bérkülönbség. A legkisebb, 12 százalékos különbség az OKJ-s papírokkal mutatkozik.
Nagyobbak az eltérések a pozíciószintek szerinti összehasonlításnál: míg a felsővezető nők átlagosan negyedével kevesebbet kapnak, mint a férfiak, addig a segédmunkásoknál csupán 5 százalék a különbség. A középvezetők esetében és a szolgáltatási szférán belül 16 százalék, az irodai dolgozóknál 10 százalék a különbség.
A felmérés eredményei szerint nem befolyásolja számottevően a nők diszkriminációját az sem, hogy milyen tulajdonban van a cég. A külföldi cégeknél 18 százalék, a belföldi tulajdonú munkaadóknál 19 százalék, állami alkalmazottként pedig átlagosan 21 százalék a differencia.
A bérkülönbséget az is befolyásolja, hogy egy adott szakmában melyik nem képviselői dolgoznak nagyobb arányban. Ahol a férfiak vannak többségben, ott az ő javukra magasabb az eltérés, ugyanakkor a főleg nők által betöltött pozíciókban, például bérszámfejtők, gyógyszerészeti laboránsok vagy egészségügyi nővérek esetében a női alkalmazottak fizetése magasabb a férfiakénál.

MTI 




Megosztás

További hírek

Nyíregyháza, 17°C
részletes időjárás »
Ma Orbán napja van.
Első kézből
Zöld út az örökösföldi pályáknak »
Már készül az áhított zöld gyep az örökösföldi labdarúgópályán, a létesítmény parkosítása várhatóan őszre készülhet el, így már az idén birtokba lehet venni a 2007 óta húzódó beruházást, melyre közel egymillió eurót költött el az előző városvezetés, ám a pályák használhatatlanok voltak eddig. Nemcsak a létesítményt kellett befejezni az elmúlt két évben, hanem azokat a hiányosságokat is pótolni, amelyek nem az eredeti terveknek megfelelően, vagy egyáltalán nem készül­tek el.
Közműtitkok a Csaló közben »
Sokaknak okoz kellemetlenséget a Csaló köz közlekedési rendjének átmeneti átalakítása, amit – mint kiderült – előre nem látható okok miatt kellett elrendelni a szennyvízprogram megvalósítása kapcsán. A témában olvasói levelet is kaptunk, melyre az illetékesektől vártunk választ.
Különleges lesz az Ünnepi Könyvhét »
Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár életében több mint 20 évre visszatekintő hagyománya van az Ünnepi Könyvhét méltó megünneplésének. Június 6–9. között az idén is számos program várja a könyvbarátokat.
szombat 18.00 A hét hírei »
- hírösszefoglaló
vasárnap 17.30 Halló »
- zenei kívánságműsor
Legfrissebb szám, olvassa online! »
Nyíregyházi Napló archívum »






 
Hírek
Városháza
Városinfo
Amennyiben kérdése, vagy észrevétele lenne üzenjen szerkesztőségünkbe!
Impresszum