Nyíregyháza, 12°C 
Ma 2012. május 17., csütörtök,
Paszkál napja van.
Januárban közel 13 ezer ingatlan cserélt gazdát
2012. február 02. csütörtök, 07:31
Az idei év első hónapjában a Duna House becslése szerint rekordmennyiségű, 12.970 ingatlan tranzakció zajlott – közölte az ingatlanforgalmazó társaság szerdán az MTI-vel.

A Duna House szakértői szerint a forgalomnövekedés a végtörlesztés januári hajrájával függ össze, amellyel egyidőben jelentkezett a befektetési célú vásárlási kedv növekedése. Ez utóbbi a januári forgalom közel egyharmadát tette ki, így a két jelentős ingatlanpiaci esemény összhatásaként a kínálat és a kereslet időben egymásra tudott találni.

A Duna House 2012-ben a tavalyi 87.900 ingatlan tranzakcióhoz hasonló darabszámmal számol, így az igen erős első hónapi kezdés után az év további részében átlagosan havonta 6.800 ingatlan cserélhet gazdát. (Az ingatlanpiacon 2006-ban még közel 226 ezer tranzakció zajlott, 2008-ban a szám 154 ezerre csökkent, azóta 90 ezer körüli adásvételt regisztrált a KSH.)



A januári 12.970 darabos havi tranzakciószám több mint két és félszer akkora, mint a tavaly januári érték, és hároméves csúcsnak számít, de a jelentős egyszeri hatások miatt nem lehet még trendfordulóról beszélni a Duna House szerint. Amennyiben nem lesz negatív gazdaságpolitikai fordulat, vagy ilyen jellegű piaci várakozás ( mint volt például tavaly a moratórium miatt), akkor a második és harmadik negyedév hasonlóan alakulhat, mint 2011-ben. Az utolsó negyedévben a forgalom várhatóan nem éri el a 2011. évi értéket, amit a végtörlesztés egyszeri hatása jelentősen befolyásolt.

A Duna House szakértői a hitelpiaccal kapcsolatban arra számítanak, hogy a végtörlesztési időszak után újra megindulhat a verseny a bankok között, aminek eredményeképpen a jelzálog alapú hitelek teljes hiteldíj mutatója a mostani 13-16 százalékról 10 százalék környékére csökkenhet.

Budapest, (MTI)

 













© 2009 Nyíregyháza Megyei Jogú Város Hírportálja - Impresszum - Hirdetési áraink - Üvegzseb - Látogatottsági statisztika
Szerver terheltség:

1796:januarban-koezel-13-ezer-ingatlan-cserelt-gazdat